עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי - חדשני / הלצפון קוריאה דמינו?
 

שיתופי - חדשני / הלצפון קוריאה דמינו?

מאת אורי הייטנר, 24/2/2013

 

שנת ה-90 לפרס רק בראשיתה, ויש סימנים שזו תהא שנה צפון קוריאנית של פולחן אישיות דביק

 

בי"א באדר, יום תל-חי, עלה קיבוץ תל יוסף, הקרוי על שמו של טרומפלדור, לכותרות. אולם הוא לא עלה בהקשר של טרומפלדור, אלא בזכות מפגן סר טעם של פולחן אישיות לנשיא המדינה שמעון פרס.

 

על שדה ששטחו 250 דונם, נחרש דיוקן פניו של נשיא המדינה ולצדו המספר 90, לציון שנתו ה-90 של פרס. הנשיא ה"מופתע", שלגמרי במקרה המסוק בו טס עבר מעל השדה, שהרי הוא עצמו, כידוע, "אינו עוסק בזה", הוא לעולם "אינו עוסק בזה", שורר משהו "ספונטני" אודות השדות שפעם הוא חרש והיום הוא חרוש בהם כמיטב צחצחות הלשון נופל על הלשון החביבה עליו.

 

שנת ה-90 לפרס רק בראשיתה, ואני כבר מבין שעליי להצטייד השנה בהרבה שקיות... צפויה לנו שנה צפון קוריאנית של פולחן אישיות דביק.

 

השבוע החל בז' באדר, יום הולדתו ופטירתו של משה רבנו. מקום קבורתו של משה לא נודע, על מנת שלא יהפוך מוקד עליה לרגל ופולחן אישיות אלילי. האתוס המכונן של עמנו הוא אודות אברהם אבינו שניתץ את הפסלים והערך המרכזי הוא מלחמה בעבודה הזרה. והנה, מדינת היהודים עוסקת בעבודה זרה של פולחן אישיות חסרת תקדים כלפי הנשיא. טוב... אבל מי זה משה רבנו, ליד שמעון פרס, שכבר מונצח בחייו כהנה וכהנה.

 

לשמעון פרס כולנו מאחלים אריכות ימים ובריאות טובה. אך לחברה הישראלית כדאי שנאחל הפנמה של רוח דמוקרטית, הסולדת מפולחן אישיות.

 

נכתב בתאריך
24/2/2013הרשמה לניוזלטר שלנו