עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

מטמורפוזה
 

מטמורפוזה

מאת יזהר בן נחום, 28/12/2012

 

אם מדברים על ימין ושמאל, מישהו מוכן להמר על תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 בקלפי של בית קמה?

 

אומרים שבמצבי חירום מתגלים אנשים וקהילות כפי שהם באמת. הנה, תראו את התנועה הקיבוצית במבצע "עמוד ענן". כמה מהקיבוצים הקרויים "מתחדשים" הניחו בצד לשבוע את כל סיסמאות ההפרטה, כמו "אין ארוחות חינם" והתגייסו בצורה מרשימה ומעוררת כבוד והערכה לאירוח של קיבוצים בקו האש. גם הנוער שלנו נהנה מאירוח מושלם בקיבוץ ניר-דוד. אז אולי באמת צדק אפרים קישון המנוח כאשר כתב בספרו "סליחה שניצחנו": "אדון דוקטור, תרשום לנו בבקשה קרבות עזים שלוש פעמים ביום"?

 

אבל בשורה התחתונה, לכל שבת יש מוצאי שבת. לא רק חגיגות נגמרות, אלא גם מלחמות וטוב שכך (אלא אם כן קוראים לך רוני דניאל, עוד קיבוצניק ממעוז חיים). בעצם, גם באמצע המלחמה יש משמעות לרמת הקהילתיות או השיתוף. למשל, חדר אוכל קיים ומתפקד זה דבר שעוזר מאוד בימי חירום, שלא לדבר על קיבוצים שאין בהם אפילו מרכולית. לא מזמן קראנו בעיתון "הזמן הירוק" ראיון עם מנהל קהילה באחד הקיבוצים, המתפאר בכך שצמצם את השירותים המשותפים למינימום, לא מצב אידיאלי בימי חירום ובטח לא כשהמלחמה נגמרת. במקרה, הסבב האחרון תפס אותנו בתחילת החורף ולכן לא דובר על אירוח בבריכות שחייה, אבל מה קורה כשהקסאמים והגראדים נופלים בקיץ? האם קיבוצים שהפריטו את הבריכה מארחים בה בחינם את פליטי ההפגזות ובו בזמן חברי הקיבוץ משלמים?

 

וזה עוד לפני שאמרנו מילה אחת על הממ"דים, שמצילים חיים, אבל עולים הרבה כסף ולכן, במקומות שבהם המדינה אינה ממגנת (כמו בית קמה, למשל) המשמעות של פערים כלכליים היא לא רמת חיים, אלא החיים עצמם. הנה עוד בעיה שגם הצח"י המצטיין ביותר אינו יכול לפתור.

 

אבל "עמוד ענן" נגמר ועם החזרה לשגרה, אפשר להתפנות לנושאים שגרתיים, כמו, למשל, איך קרה שלראשונה מאז קום המדינה לא יהיה לתנועה הקיבוצית ייצוג בכנסת. לא כל כך ברור עד כמה הנושא הזה רלוונטי לגבי קהילת בית קמה, שרוב גדול מאוכלוסייתה אינו משתייך לתנועה הקיבוצית. בינתיים ראינו את שמה של ראש מועצת בני שמעון על מודעת תמיכה בדני עטר, מושבניק מגן-נר, שתפס את המקום הריאלי המיועד להתיישבות העובדת.

 

רגע, אבל מי אמר שבכנסת ה-19 לא יהיה אף נציג של התנועה הקיבוצית? לא סתם נציג, אפילו שכן שלנו, מהמועצה האזורית שלנו. אחרי אלעזר משובל וג'ומס מלהב, ייצג את בני שמעון והתנועה הקיבוצית בכנסת זבולון משומריה. מה אתם אומרים? שומריה זה לא קיבוץ? למה לא קיבוץ? זבולון בעצמו אמר ל"ידיעות הקיבוץ" ששומריה זה קיבוץ מתחדש והוא באופן אישי ישמח לייצג את התנועה הקיבוצית בכנסת. מי שיכול לרשום שבעה הבדלים בין שומריה לקיבוצים "מתחדשים" מוזמן לפנות למערכת.

 

מה אתם אומרים? ימני? מה זה שייך בכלל? בגלל זה הוא לא יוכל להשיג לנו בכנסת מחיר יותר יקר לחלב ומחיר יותר זול למים? הרי בשביל זה אנחנו רוצים קיבוצניקים בכנסת. לא ככה? וחוץ מזה, בינינו, אם כבר מדברים על ימין ושמאל, מישהו מוכן להמר על תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 בקלפי של בית קמה?

למאמרים של יזהר בן נחום
נכתב בתאריך
26/12/2012הרשמה לניוזלטר שלנו