עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקץ ללוביסטים!
 

הקץ ללוביסטים!

מאת עלי קדם, 19/2/2012

 

אם כדבריהם, הם מסייעים לעבודת חברי הכנסת, למה שלא יפעילו הלוביסטים את השפעתם גם בשיבות הממשלה והמטה הכללי?

 

לאחרונה נחשף הציבור בארץ לפעילותם הענפה של מי שמכונים "לוביסטים" במסדרונות הכנסת. לאלה שמצויים בפוליטיקה, הדברים אינם הפתעה. רוב הציבור, לעומת זאת, עומד פעור פה מול מציאות הזויה: בעוד האזרח הפשוט ניצב בודד וחשוף מול המערכת, אנשים שמייצגים אינטרסים כלכליים של יחידים ("טייקונים"), חברות ומוסדות מסתובבים בבית המחוקקים ומפעילים לחצים על נבחרי הציבור, על מנת להטות את ההחלטות לטובת שולחיהם, וכל זאת באופן הגלוי ביותר ובחסות החוק.

 

הלוביסטים עצמם טוענים כמובן שפעילותם לגיטימית, ואפילו נחוצה למערכת הדמוקרטית. אם כך, יש לנו כמה הצעות, כיצד להפעיל את השפעתם במקומות נוספים. שהרי אם מותר להם לשבת בוועדות הכנסת - למה שלא יפעלו בעוד פורומים חשובים. להלן כמה הצעות.

 

לוביסטים בישיבות הממשלה: אם הם כבר בכנסת, על אחת כמה וכמה שיש לאפשר ללוביסטים להשתתף בישיבות הגוף אשר כפוף לכנסת. אחרי הכל, חלק גדול מן השרים הם גם חברי כנסת, ואין סיבה לשלול את השפעתם המיטיבה של הלוביסטים מאלה שאינם. נהפוך הוא: דווקא בממשלה, שהיא הגוף המחליט והמבצע, חשוב מאוד שיפגינו הלוביסטים נוכחות, לבל תקבל ממשלתנו חלילה החלטות שפוגעות במיוחסים, מחוברים ומקורבים.

 

לוביסטים בבתי המשפט: גם השופטים, כמו חברי הכנסת, צריכים להפעיל שיקול דעת ולחרוץ גורלות. מה יותר מתבקש מכך שלוביסטים ישתתפו בדיוני כבודם? הרי - כדברי נציגם הבכיר באחד העיתונים - הם יוכלו להאיר את עיני השופט המלומד ולהוסיף לו שלל עובדות ונימוקים. וכך, עורכי הדין יטענו את טיעוניהם בקדמת הבמה, ואילו מאחורי הקלעים, רחוק מעיני הציבור ומשקיפות, בדיוק כמו בכנסת, יתרחש הדבר האמיתי: אנשיו של כל מי שעשוי להיפגע מפסק הדין יסבירו, ילחצו,ואולי גם ישכנעו.

 

לוביסטים בישיבות המטה הכללי: עם כל הכבוד למפקדי צה"ל, גם להם יש מה ללמוד על האינטרסים של האלפיון העליון, מה גם שכשישתחררו לאזרחות, הם עוד עשויים לקבל ג'וב נחמד אצל אחד ממעסיקי הלוביסטים. גם במטכ"ל יש החלטות בעלות משמעות כלכלית רבה ומפליגה. יתכבדו נא האלופים, ויאזינו לשתדלנים.

 

לוביסטים במשטרה: אנחנו, האזרחים הפשוטים, נתונים לשרירות ליבם של השוטרים בכל רגע נתון. מה יכול להיות טבעי יותר מאשר לוביסטים בתחנות המשטרה, ואפילו במטה הכללי, שישפיעו, יסבירו, וידאגו למיוחסים ולטייקונים, כלומר לאנשים החשובים באמת.

 

לוביסטים ברשות המיסים: גם כאן, ברור שאין דינו של העשיר והחזק צריך להיות כמו של כל אזרח. ראוי גם ראוי שעל אוזנו של פקיד השומה, או זה הממונה עליו, ילחש מי שאמון על האינטרסים של שולחיו, יתאם, יפעיל לחצים מתונים כשצריך, ויזכיר בעדינות שיש חיים גם אחרי שירות המדינה. אם עד עתה נעשה הדבר בסתר ובהיחבא - הגיע הזמן לתת לכך אישור פומבי ורשמי.

 

לא חסרים גופים נוספים בהם ניתן להיעזר באנשים הטובים הללו. אפשר לחשוב גם על בתי חולים, בתי ספר, דיוני "השמינייה", צוותי מבקר המדינה ועוד. ככל שירבו הרי זה משובח, והעיקר שיהיה מי שישים עין וישמור על השמנת.

לכתבות של עלי קדם
מחבר
נכתב בתאריך
19/2/2012הרשמה לניוזלטר שלנו