עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שמיטת חובות
 

שמיטת חובות

מאת ק. טוכולסקי, 21/6/2011

 

יוון צריכה להציל את עצמה מחורבן ולא לשלם על המשבר שמקורו באמונה העיוורת  שפחות מיסים ועושר לעשירים מועילים לכלכלה. יוון צריכה לשמוט את חובותיה

 

יוון בוערת, הממשלה התפטרה ונעשים בה כעת חילופי גברי. ראש ממשלת יוון שנבחר מתוך הבטחה שלא להפריט עומד וגבו אל הקיר, הוא בחר שלא לשמוט את החוב שהותירו לו קודמיו, ולכן הוא נאלץ כעת אחרי שנתיים של צנע חמור וקיצוצים לבקש מעמו הסובל עוד - עוד הפרטות ועוד גזרות. העיקר שהבנקים במדינות העשירות יקבלו את שלהם. גם בקרב הבנקאים והמדינאים במדינות שהבנקים שלהן הלוו כסף ליוון, איש לא מכיר תודה לראש ממשלת יוון, הם דורשים תנאים חמורים ולמעשה סוחטים את יוון שנאלצת בנוסף לגזירות על הציבור גם להפריט נכסים אותם מקווים נושיה של יוון לרכוש בפרוטות. היות שיוון בחרה בדרך מסוימת ואין שום סיכוי שהיא תצליח גם לקיים את עצמה ואת אזרחיה בכבוד וגם לצאת מהחובות שיצרה מדיניות ניאו ליבראלית ארוכת שנים, של ממשלות שהעדיפו להלוות ולא לגבות מסים, לאזרחי יוון מצפות שנים קשות. זה יכול להשתנות כמובן אם ממשלת יוון תשנה מהותית את מדיניותה.

 

מה שיוון יכולה וצריכה לעשות הוא לשמוט את חובותיה. זה לא יהיה קל ליוונים אבל גם עכשיו לא קל להם, ויותר חשוב מכך זה ייתן את האות לעוד מדינות חלשות שיש עוד דרך, שלא חייבים לשאת לבד בעול המשבר הפיננסי. גם אירלנד, פורטוגל, וספרד נמצאות במצב דומה ולא רחוק היום שבו הן יקרסו. עם כל הכבוד למערכת הבנקאות במדינות אירופה העשירות, לחזירות שהלן יש מחיר. אי אפשר לצפות שמי שבמשך שנים שיתפו פעולה עם מדיניות ההלוואות במקום מסים - יצאו מהמשבר בלי פגיעות. כשם שאי אפשר לצפות למה שממשלות צרפת וגרמניה הסכימו לו בשבוע שעבר, שהמשקיעים הפרטיים לא יפגעו מהסדר חובות עם יוון. כל מי שהיה שותף ולאשליה הניאו ליבראלית שממשלות צריכות לגבות פחות מסים ולקחת יותר הלוואות צריך עכשיו לשאת בנטל.

***

כן, יוון צריכה להודיע לנושיה שהיא לא מתכוונת להתאבד ולהשתעבד. אנחנו כבר לא במאה ה-19 ויוון היא לא האימפריה העות'מאנית. מכירת נכסי המדינה לחברות זרות שיודעות שהן יכולות להציע מחיר גרוע למדינה במשבר לא תיתן מענה לבעיות החברה היוונית מחר. הן רק יהפכו את יוון לחלק מהעולם השלישי, עוד מדינה בלקנית במצב מחורבן שתצטרך במשך שנים לקבץ נדבות מהאחיות העשירות בצפון אירופה.

 

כמה שמענו בחודשים האחרונים על אשמת היוונים העצלנים שרצו חיים טובים שלא מגיעים להם. נו באמת, כמה לוקשים אפשר להשמיע לנו? אם היוונים לא היו מורידים מסים מאמצע שנות ה-80 ועד היום ואם הגבייה ביוון הייתה רצינית והם לא היו לווים מבנקים באירופה ובאמצעות הלוואות אלו תורמים את חלקם לכלכלה שבה בנקים מלווים כסף לממשלות במקום שהממשלות יגבו מסים, וכך מתאפשר לעשירים להתעשר פעמיים - גם באמצעות תשלום מס נמוך וגם באמצעות בעלות על בנקים - לא היה הקפיטליזם החזירי רושם הצלחות בשנים האחרונות. אז לפני שהקנצלרית הגרמנית חסידת ההפרטות והורדות המסים שאת אמון העם שלה (כפי שעולה מתוצאות כל מערכות הבחירות בגרמניה מאז תחילת 2010 ועד היום וגם מהסקרים) היא איבדה מזמן, מטיפה ליוונים שהם צריכים לעבוד, כדאי שהיא תטיף לבנקאים ולתאגידים שלה להיות קצת פחות חזירים.

 

ראש ממשלת יוון מגלה בינתיים נחישות לשאת חן בעיני הבנקאים מהצפון ולא להיענות לרצון עמו. העובדים ביוון שמצד אחד שומעים שהם עצלנים ומהצד נדרשים לקצץ במספר העובדים כבר יודעים שמהליכה במתווה של הבנקאים לא יצא כלום מלבד עוד כסף לעוד בנקאים. יוון צריכה להציל את עצמה לא את המערכת הניאו-ליבראלית הכושלת. היא צריכה לדאוג לרמת החיים ההולכת ויורדת של אזרחיה לא לרווחים של הבנקים בפרנקפורט ובכלל. לא יוון הביאה את העולם למשבר הנוכחי אלא הבנקאים ומשחקיהם, ויוון צריכה להציל את עצמה מחורבן ולא לשלם על המשבר שנוצר בגלל האמונה האווילית והעיוורת שהעשרת העשירים באמצעות פחות מסים מועילה לכלכלה.

 

מתוך עבודה שחורה

נכתב בתאריך
21/6/2011הרשמה לניוזלטר שלנו