עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כל הבושה תצא החוצה

 

כל הבושה תצא החוצה

מאת גוגה קוגן, 20/6/2011

 

אצל "פנסיה בראש" לא בטוחים ברצונן וביכולתן של הנהלות הקיבוצים המתחדשים לחשיבה אחרת בעניין הפנסיה. לכן הם החליטו להוריד את הכפפות ולחשוף ציפורניים עד לתביעה משפטית ועד הבג"ץ

 

"יש אווירה שם של חמ"ל" אמרה התחקירנית של "ערב חדש", כממתיקה סוד, כאשר סיפרה שיש התרוצצות במזכירות התנועה הקיבוצית באיתור מי ייצג אותה בדיון שיתקיים באייטם מוקדש לפנסיה, שזינק לתודעת התקשורת האלקטרונית בעקבות התחקיר של מוטי גילת, מיכל שבת ועוזי דיין ב"ישראל היום", שכותרתו: "לשלוח את הזקנים לקרח".

 

לא בכדי. בפעם הראשונה, מאז לידתו של "הקיבוץ המתחדש", נחתה על הרך הנולד מכה תקשורתית לא נעימה. בכיר תחקירני התקשורת הישראלית, מוטי גילת וצוותו, ביצעו עבודת תחקיר שחשפה בכל מערומיה את פרשת הפנסיה בקיבוץ.

 

גילת עצמו, שכבר הפיל את דרעי, חשף את תעלולי המתנות של ביבי ושרה, העלה מהים את האי היווני ועל חגורתו תלויים כמה ראשי שופטים, שוטרים ופקידי מדינה שסרחו, מופתע מהתהודה שקיבל התחקיר על הפנסיונרים. ”אין לך מושג כמה טלפונים ומיילים קיבלתי מאז שפורסם החלק הראשון של התחקיר" הוא אומר. " כאילו פקק השתחרר, חלקם הגדול בעילום שם, מפחדים מהצל של עצמם, אבל עם המון מרירות ואכזבה מתנועתם, על הקיפוח שסובלים בקיבוציהם. מהצפון עד הדרום. אין הבדל . יש לי חומר לעוד 3 תחקירים....".

***

אצל גילת אין חוכמות. כמו פיטבול, ברגע שיוצא "על המשמר" זה, סגר לסתותיו על משהו שהוא רואה כעוול, הוא לא ירפה. כיחיד בתקשורת הישראלית שעד היום לא הפסיד אף משפט דיבה שהוגש נגדו, הוא אינו מתרגש מצעקות השבר שיוצאות מליאונרדו סטריט וממנהלי קהילה בקיבוצים "מתחדשים". לטעמו, הדי התחקיר הם, כפי שאמר דון קישוט לנושא כליו: "נובחים סנצ'ו, סימן שאנו מתקדמים".

 

לא כך אצל אנשי "פנסיה בראש". דציבלים הגידופים (בסגנון תנועתי -כמובן) שהם ספגו והשמצות אישיות שראשיה חטפו , מאז שהתחקיר ראה אור, הביא את חלקם לעמדת מגננה. אך לרוב חזר הסומק ללחיים, אחרי שכמעט הגיעו לכמעט ייאוש מתרגילי ההשהיה שנקטו ראשי התנועה לפתרון הסוגיה ששכחו כאשר נקבעו תקנות הערבות ההדדית לקיבוץ המתחדש, בדרך המכבדת את זקני השבט. אחת מהן הייתה הצעה לערוך משאל בקרב הקיבוצים אם אפשר לשלם פנסיה הוגנת. אך הקש ששבר את גב הגמל הייתה החזרה מסיכומים שכמעט נוסחו, בלחץ התארגנות של מנהלי קהילה שהתייצבו לפני המזכירות כחומה בצורה. לדעתם, פנסיה שתחרוג מ-35% מהשכר הממוצע במשק, תגרום שוב לקריסת קיבוצים.

***

הירייה הראשונה נורתה בשני העיתונים הקיבוציים. ימים אחדים אחרי פרסום התחקיר, בכותרת מפוצצת: "פנסיונרים - הגזמתם!". בשם פורום הקיבוצים המתחדשים, יצאה בת קול הקוראת "להוקיע את התנהלות "פנסיה בראש", ו"להגן על שמם וכבודם (?) של כל חברי התנועה" וכל נבחריה "שהוסמכו על יד הציבור לשרת אותו כממלאי תפקידים". בקיצור: כיכר תחריר של הפנסיה לא תהייה במחוזותינו.

 

בקיבוצי הדרום מסתובבת תגובה מקוונת לתחקיר של גילת, סיקור מלומד על הנעשה ע"י אושיות התנועה ומה צפוי בתחום הפנסיה בקיבוץ. הסקירה מסתיימת בפסקה לא כל כך מלומדת: "קשה לסיים סיקור זה מבלי להתייחס ל"כוכב" (המירכאות במקור) מר בועז אפלל. אין הוא הדמות שיש להתפאר בה. ספק אם ניתן לכנותו מושיע הגמלאים והוא מצטייר כמי שדואג לכיסו".

 

במזכירות התנועה, שקיימה דיון על "המתקפה התקשורתית" ו"כתבות השטנה נגד מטה התנועה ומאתיים קיבוצים מתחדשים", חטף נציג "פנסיה בראש", אמציה רייז התבטאויות חריפות, כדבריו, "לא בסגנון חברי". המינורית שבהן, יחד עם התקפות אישיות נגד בועז אפלל, יונה פריטל, אמרי רון וחגי מירון, הייתה ש"כולכם דחלילים בשירות המטה השיתופי שלא בוחל בשום אמצעי להלחם בקיבוץ המתחדש". פתרון הקסם לעמידה נגד הגל העכור שעלול להציף את התנועה ונבחריה, הציע שם אבו וילן : "צריך לחכות שבועיים ולגייס משרד רציני חיצוני ליפות את פני התנועה". לא יאומן מה שמושב מעור צבי בהתאחדות החקלאיים עושה לבן אדם.

***

"יש גבול" פוסק דני ברזילי, הוגה דעות בעיתונות הקיבוצית וגם מנהל קהילה בקיבוצו מגן, המחליט "להפסיק כל קשר עם "פנסיה בראש" בגלל "עלילותיך מול העיתונות" של החתום מעלה. "אני מניח שאני לא היחיד" - פוסק מרחשי ליבו ההומה.

 

נכון ויציב, הוא אינו יחיד. יעקב לזר, ממרומי מושב עורך "הזמן הירוק", חותם הפינה "קשר ישיר" וגם מזכיר קיבוצו נחשון, מכנה את התחקיר ב"ישראל היום": "התקפה מכוערת" בעיתון שלדעתו "להגדיר אותו עיתונות פתוחה, זה עוד בדיחה גרועה".

 

בסופו של דבר, כפי שאמר ולוולה לבאי ההתכנסות הקיבוצים המתחדשים באפעל, הוא מודע לכובד אחריות תפקידו כלפי הפנסיונרים בטרם התקשורת החוקרת, תטביע אותו בגילוייה על מה שבאמת נעשה בקיבוצים בעניין הפנסיה: "מי שחושב שנושא הפנסיה הוא עניין לכתבות, לא יודע במה מדובר". הוא כן יתפור את הבעיה כי היא בראש מעייניו, כל הזמן, בלילה וביום.

 

דברים בסלע. אלא שאצל "פנסיה בראש" לא סגורים על יכולת מנהיגותו כפי שנגלתה עד הלום להביא את הנהלות הקיבוצים המתחדשים לחשיבה אחרת בעניין הפנסיה. לכן הם כבר החליטו להוריד את הכפפות ולחשוף ציפורניים. הם דוהרים עכשיו לתביעה משפטית ועד הבג"ץ. אמנם עד שמערכות המשפט יגיעו להחלטה רבים מהם לא יהיו בינינו, אבל הבושה, אוי הבושה, תצא החוצה. לא בטיפין, אלא בדליים.

 

הם לא נובחים סתם, סנצ'ו. לצידה מתייצבת התקשורת הכללית, שיחד עם כתיבת הספדים לקיבוץ כבר מינן שיתופי, בודקת יותר לעומק את המציאות שיצרה ההתחדשות של "המתחדשים", בכל התחומים. גם בפנסיה.

 

לשלוח את הזקנים לקרח (חלק א'), ישראל היום, 27/5 עמ' 12

 

לשלוח את הזקנים לקרח - שנאת הזקנים (חלק ב'), ישראל היום,  3/6

 

נכתב בתאריך
20/6/2011הרשמה לניוזלטר שלנו