עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ממטה לתנועה

ממטה לתנועה

מאת אלעד הראל, 1/8/2010

 

רוב פעילי המטה השיתופי אינם נציגי קיבוצם ולא ברור אם הקיבוץ ממנו הם באים ובו הם חברים עומד מאחורי מעשיהם. בעקבות מאמרו של מיכה אשחר "טעותו הגדולה"

 

זה יותר משנה אני מסתובב בקומה החמשית של הבניין בליאונרדו דה וינצ'י כרכז מעגל הקבוצות. במהלך תקופה זאת מצאתי שותפים משמעותיים למעשה השיתופי-סוציאליסטי והפכתי את קומה חמש לביתי השני. כבר שנים שהמטה השיתופי תומך במעגל הקבוצות מבחינה כלכלית ומעמיד את משרדיו לשירותינו. לפני כשלושה חודשים, באסיפת החברים השנתית שלנו, בחרנו להצטרף למטה ובימים אלה אנחנו יוצקים תוכן לתוך החלטה עקרונית זו.

 

במהלך פעילותי במטה השיתופי בשנה האחרונה חסרו לי בעיקר הקיבוצים השיתופיים עצמם. יש במטה פעילים בשכר ופעילים בהתנדבות שמכוונים את פעילויותיו ומפעילים אותו למעשה. מזכירות המטה השיתופי, שפועלת בשיתוף עם הפעילים, אמורה להיות מורכבת מנציגי הקיבוצים השיתופיים ומנציגי ארגונים שותפים ותפקידה להיות הריבון של המטה.

 

בסך הכל יש מספר לא מבוטל של אנשים סביב ובתוך פעילות המטה. אבל רוב הפעילים האלה אינם נציגי קיבוצם ולא ברור אם הקיבוץ ממנו הם באים ובו הם חברים עומד מאחורי מעשיהם.

 

ככל מהלך של הפרטה גם מגמת ההפרטה שעוברת על התנועה הקיבוצית, היא מהלך  אנטי פוליטי. המערכות הפוליטיות המאופיינות בדמוקרטיה וייצוג, ומבוססות על תפישת עולם מודרניסטית, מוחלפת במערכת מקצועית של ניהול ושיווק. כך, למשל, החליפו את ארגוני העובדים בישראל בעמותות שמעסיקות עורכי דין מקצועיים ואת התנועה הקיבוצית מפעילים שכירים שאינם רואים עצמם כשליחים של קיבוצם אלא כאנשי מקצוע המפרנסים עצמם בתנועה.

 

לצערי, המטה השיתופי פועל גם הוא בתוך השיטה הזו - ובמקום התארגנות פוליטית-דמוקרטית בחר בדרך המקצוענית-שיווקית. דומה כי משימתו של המטה היא לייצר פעילות איכותית, לשווקה ובכך ליצר אהדה לרעיון השיתופי. הקיבוצים השיתופיים השתלבו גם הם בתוך השיטה הזו והם מתייחסים למטה כספק ומעריכים אותו על פעילותו מעמדה של צרכנים. זה כוחה של השיטה הקפיטליסטית - היא נכנסת לתוך מערך החיים עצמו, משפיעה עליו מבפנים ומנטרלת ניסיונות התנגדות.

 

באתר "שווים" אני נתקל בהרבה התייחסויות ביקורתיות על פעילות המטה, אך רובן כאמור תלונות צרכניות שבמקרה הטוב ממומשות בצורת האדם הבודד שלוקח אחריות ועושה. הביקורת הזו לא הפכה עד עתה למאבק פוליטי-דמוקרטי בתוך המטה עצמו.

 

כדי להצליח לעצור את מגמת ההפרטה בתנועה הקיבוצית, ולעבור מקרב הגנה להתקפה, עלינו ליצור מחדש את המרחב הפוליטי. המטה השיתופי צריך לפעול בכדי לארגן את הקיבוצים השיתופיים וליצור ביניהם שותפות פוליטית ממשית. מזכירות המטה צריכה להיות מערכת דמוקרטית שכפופה להחלטות הקיבוצים והפעילים צריכים להפוך לשליחים של החברים.

 

כותבי הביקורת ב"שווים" צריכים לפעול כדי שקיבוצם יעמוד מאחורי עמדתם ולהגיע למזכירות המטה בכדי לגבש קואליציה רחבה יותר לנושא אותו הם מעלים בביקורתם. אנחנו, במעגל הקבוצות, בחרנו להצטרף למטה כשותפים בכדי להצטרף למסגרת פוליטית שיתופית רחבה.

 

הקריאות החוזרות לפיצול מהתנועה הקיבוצית או לפעולה פוליטית בתוכה הינם קריאות חלולות בתוך מרחב צרכני. המשימה הראשונה היא יצירה מחדש של המרחב הפוליטי הקיבוצי ושם לקבל את ההחלטות על דרכנו הפוליטית ועל האנשים המתאימים להוביל אותה.

 

הכותב הוא מרכז מעגל הקבוצות

 
נכתב בתאריך
1/8/2010הרשמה לניוזלטר שלנו