עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שטייניץ - תקוה שנכזבה - תפקידו של בית המשפט העליון הוא למנוע פגיעה בזכויות יסוד של האזרח ובחוקי יסוד שחוקקה הכנסת

שטייניץ - תקווה שנכזבה

מאת עלי קדם

 

אחד מתפקידי בית המשפט העליון הוא למנוע פגיעה של הממשלה בזכויות יסוד של האזרח ובחוקי יסוד שחוקקה הכנסת. זה מופיע בספרי פילוסופיה מדינית שהמרצה יובל שטייניץ לימד פעם על-פיהם, ושכח כשר אוצר

 

השתלחותו של שר האוצר הד"ר יובל שטייניץ בבית המשפט העליון מוכיחה שהדוקטור הנכבד לא הפנים את עקרונות הדמוקרטיה, או לחלופין, שמרגע שעטה את גלימת המיניסטר - החליט להפקיר את אותם עקרונות ולהתכחש להם. אם הייתה תקווה שה"שר הפילוסוף" יביא רוח חדשה לאוצר, שתמהל את ההיבט הכלכלי הטהור בקצת ראייה חברתית, או - הס מלהזכיר - חמלה לחלשים, הרי התברר די מהר שאין סיכוי. בעצם זה לא מפתיע, הרי שטייניץ הוא מאומרי האמן המובהקים של בנימין נתניהו, נביא כלכלת ה"שוק החופשי" וההפרטות.

 

פסיקות העליון, לפי שטייניץ, הן בגדר של חוסר אחריות והפקרות כלכלית. שלוש דוגמאות הובאו כתמיכה בטיעונו: החלטות בג"ץ לחייב את הממשלה למגן בתים בשדרות, פרשנות בג"ץ על פיה יש להכיר בהוצאות טיפול בילדים לצורכי מס, וההחלטה לפסול את הפרטת בית הסוהר שנבנה בדרום.

 

כדאי לשים לב שהביקורת של שטייניץ אינה נקודתית. מותר לחלוק על בית המשפט העליון, וגם שופטיו הם בשר ודם ועשויים לטעות. השר לעומת זאת, מציג עמדה עקרונית וגורפת: לשיטתו, ימשוך העליון את ידיו מפסיקות שלהן משמעות כלכלית - זה, כביכול, לא המגרש שלו, שם יש להשאיר שליטה אבסולוטית של משרד האוצר.

 

ראוי ששטייניץ יחזור לעיין בספרי הפילוסופיה המדינית שעליהם הוא אמון כמרצה לשעבר באוניברסיטה . הרי אחת מן התכליות החשובות של בית המשפט העליון הינה להגביל את הריבון - הממשלה, כשזו פוגעת בהחלטותיה בזכויות היסוד של האזרח תוך רמיסת חוקי היסוד שחוקקה הכנסת. ממשלת ישראל החליטה שהאדון לבייב יקבע את תנאי הכליאה, תדירות הביקורים של משפחות אסירים, ואפילו מתי אסיר יבלה בצינוק. בא העליון ואומר: עד כאן, יש סמכויות שאסור להפריט. על זה מלין שטייניץ. לשיטתו, אותה מיהר לאמץ ישירות מאנשי משרדו, צריך להפריט כל מה שזז.

 

עוד מסמך ששטייניץ חייב לקרוא הוא "חוק ההסדרים" שמעביר האוצר מידי שנה בקולות הקואליציה. רבות נכתב והוסבר שזהו חוק אנטי דמוקרטי בעליל, בחסותו מעביר האוצר רפורמות מפליגות, במקום להביאן לדיון מסודר ומעמיק בכנסת. אז לגנוב רפורמות זה בסדר, אבל כשבא בג"ץ ומציב גבולות - זה "חוסר אחריות".

 

שטייניץ רומז שהשופטים "לא מבינים בכלכלה", ושאינם מודעים לתוצאות הפסיקות שלהם, שעולות סכומי עתק למדינה. לפי היגיון זה השופטים גם אינם מבינים בתחבורה, באיכות הסביבה וברפואה, ולכן אסור להם לחוות דעה על כלום, וכל מומחה ייקבע בתחום התמחותו כראות עיניו, בלא שבית המשפט "יפריע" לו חלילה.

 

ואגב, אם חשקה נפשו של שטייניץ לחסוך, שיואיל להביט סביבו. לא חסרים מקומות שניתן לחסוך בהם. הוא יכול להתחיל בממשלה המנופחת שהקים מורו ורבו, ראש הממשלה נתניהו.

 

לעיתים נדירות קורה שאיש פוליטי צומח עם התפקיד, וכאשר הוא מתמנה למשרה בכירה, הוא מאמץ נקודת מבט לאומית ורחבה של מדינאי. לשטייניץ קרה להיפך, ממרומי משרדו המהודר הוא מתגלה כאחרון העסקנים, ומצטרף למקהלת משליכי הרפש במערכת המשפט. בחשבון הצר, שטייניץ אולי השיג נקודות בקרב בוחרי הימין. כמה חבל שהוא לא השכיל להביט קצת מעבר לכך.

 


מחבר
נכתב בתאריך
20/12/2009הרשמה לניוזלטר שלנו