עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

השוואה מקוממת - לדמות את הקיבוץ שלנו, המואשם לעיתים בעודף מתירנות, לרוסיה הקומוניסטית, זהו מעשה חסר שחר

השוואה מקוממת

מאת אלישע שפירא

 

לדמות את הקיבוץ שלנו, המואשם לעיתים בעודף מתירנות, לרוסיה הקומוניסטית, זהו מעשה חסר שחר

 

לאחרונה מדברים אצלנו על "המודל השוודי" הסוציאל דמוקרטי, כחלופה למודל הניאו-ליברלי ("הקפיטאליזם החזירי") מצד אחד, וכתחליף אפשרי למודל הקיבוצי השלם, מצד שני. הרחיקו לכת מי שטוענים כלפינו, כי "הגיע הזמן לצאת מרוסיה ולעבור לשוודיה". אמירה מקוממת, בלשון המעטה. היא מקוממת בתפר הגס בו היא מחברת בין הקיבוץ ל"רוסיה".

 

מי שטוענים כך אינם מסבירים מאיזו רוסיה עלינו לצאת לדעתם. מרוסיה של הדיקטטורה הסובייטית מלפני יותר מחמישים שנה, או מרוסיה של היום, הנתונה לשלטון האוליגרכים. אחרי הכל, קשה להאמין כי יש אדם סביר, הטוען ברצינות שאנחנו דומים במשהו למה שהייתה הדיקטטורה הסובייטית. היו שנים בהן חשבו והאמינו מייסדי הקיבוצים, שגם שם, ברוסיה, מנסים לכונן חיים של צדק, על בסיס ערכים דומים לערכי הקיבוץ. בשנות החמישים של המאה הקודמת התחילו להגיע הידיעות על מה שקורה שם, אך רק בסוף שנות השישים הבינו והפנימו כולם את גודל טעותם. הם הבינו שהייתה זו אמונת שווא. לזכותם יש לומר כי מעולם הם לא חשבו ולא נהגו כפי שפעל המשטר הקומוניסטי ברוסיה.

 

גם בימי המחסור והצנע, בימי הראשית, כאשר התנהלות הקיבוצים התאפיינה במידה רבה של בוסר ונוקשות, הם לא עמדו אפילו ליום אחד, במקום בו עמדה שנות דור הדיקטטורה הרצחנית של סטאלין ומרעיו. הם היו הניגוד הרחוק והקוטבי ל"עולם המהפכה", בניסיונם לבנות חברה מגויסת, שהייתה באותו זמן גם דמוקרטית ואנושית. חברה המקיימת שוויון בין חבריה, ערבות הדדית וסולידריות עמוקה. הורי (ז"ל) עלו מארה"ב בשנות השלושים של המאה הקודמת, יחד עם חבריהם, כדי להקים קיבוץ בישראל. הם היו אנשים משכילים ברוכי כישרונות ובעלי שאר רוח, אך יותר מכל הם היו בעלי השקפת עולם הומניסטית. מעבר לחספוס המאפיין לפעמים אנשים צעירים, הם היו פתוחים לכל יצירה אנושית והם היו רגישים לבני האדם ולצרכיהם. כך גם היום, הקיבוץ הוא ניסיון מתמשך לקיים חברה הומניסטית וסולידרית, המושתתת על שוויון ערך האדם, בשונה מחברת השוק, בה מוצמד תג מחיר כלכלי לכל אדם.

 

***

לדמות את הקיבוץ שלנו, המואשם לעיתים בעודף מתירנות, לרוסיה הקומוניסטית, זו אמירה חסרת שחר. לא הורינו ולא אנחנו איננו צריכים ואיננו יכולים "לצאת מרוסיה", היות ומעולם לא היינו שם.

 

יותר שוודים מהשוודים

 

החלק השני של המשפט שגוי גם הוא, למרות שהוא מקומם פחות. אכן, שוודיה הסוציאל- דמוקרטית קרובה אלינו יותר מכל משטר חברתי - כלכלי אחר, אך אין לנו כל סיבה "לעבור לשוודיה", כי אנחנו שוודיה לא פחות משוודיה. אנחנו שונים, כמובן, ויש לנו מה ללמוד מהשוודים וממדינות הרווחה, אך יש לנו גם מה לתרום. על כך דיבר לאחרונה פרופ' אבנר דה-שליט, דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטה העברית. לדעתו, לחברות הסוציאל דמוקרטיות המפותחות באירופה, יש הרבה מה ללמוד מהקיבוץ על דמוקרטיה קהילתית-משתפת. הן יכולות ללמוד מאיתנו גם דבר אחד או שניים על ניהול דמוקרטי של ההון, על הבעלות המשותפת בנכסים (קואופרציה), על חברה המקיימת שוויון כלכלי בשכר (תקציבים) יחד עם יזמות כלכלית מרשימה, ועל עומק הסולידריות והערבות ההדדית שאנו מקיימים. ראוי שהרצון והנכונות לאמץ את "המודל השוודי" של חברת הרווחה יבואו מתוך ידיעה שיש לנו גם מה לתרום, מבלי להמעיט במה שאנו יכולים להיתרם.

 

למאמרים של אלישע שפירא

נכתב בתאריך
2/12/2009הרשמה לניוזלטר שלנו