עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כנס מוחמץ - הכנס השנתי של המטה השיתופי פסח על השאלה המרכזית שצריך היה לדון בה: עתידו של הקיבוץ השיתופי

כנס מוחמץ

מאת חיקי כספי

 

הכנס השנתי של המטה השיתופי פסח על השאלה המרכזית שצריך היה לדון בה: עתידו של הקיבוץ השיתופי

 

בדברי בכנס השנתי של המט"ש בבארי אמרתי ש"יש לקחת דוגמא מצוות 'הפנסיה בראש' שבפעילות נחושה הביא להתעוררות ציבורית ולהישגים משמעותיים". אלישע שפירא, בדברי הסיכום שלו, לא מצא לנכון להתייחס לכלל דברי והצעותיי ורק ציין, שגם למטה השיתופי היה חלק נכבד בנושא תיקון הפנסיה. אין חולק.

 

יש לנו בטן מלאה על התנהלות התנועה הקיבוצית. ואולם יש נושא אחד שיש לציין לשבחה. תהליך הדיונים וקבלת החלטות. רמת הפנסיה נידונה במספר ישיבות מזכירות ושלוש פעמים דנו בנושא במועצת התנועה, כשכל אחד אומר את אשר על ליבו. בסוף המועצה השלישית התקבלה החלטה הממליצה על מתן פנסיה בגובה של 40%. החלטה זו מחייבת את מזכירות התנועה הקיבוצית לפעול ליישומה.

 

פנינו לא אחת ולא שתיים למטה השיתופי לקיים דיון רציני בעתידו של הקיבוץ השיתופי. פנינו למטה השיתופי להכין תכנית פעולה משמעותית ומקיפה במטרה לעצור את המעבר של קיבוצים שיתופיים למתחדשים. לא הייתה הסכמה. המטה נענה לפנייתנו לזמן כנס על עתידו של הקיבוץ השיתופי. הוא התקיים באפעל ב-17.03.09. פעלו חוגים, היו הצעות ולפי תכנית הנכס היה אמור להתקיים דיון מסכם והמלצות. הדיון לא התקיים. לא נתנו לציבור החברים לומר את אשר עם ליבם.

 

 בישיבת המטה, אחרי הכנס ב-1.4.09 סוכם:

1.      הצוות הפעיל יפעיל צוותי עבודה... כדי לשפר כלים קיימים ולפתח כלים נוספים.

2.      צוות הכנס השנתי (כנס בארי), ישלב את נושאי יום החשיבה... בתכנית הכנס...כדי לחזק את הפעילות המכוונת להתחדשות שיתופית".

 

האם הוקמו צוותי העבודה שאמורים היו לדון בפיתוח כלים? מה היו ההצעות של צוותי העבודה? האם בכנס בארי שולבו נושאי יום החשיבה? לא דובים ולא יער.

 

חבל שהמטה לא חילק בסוף הכנס שאלון משוב. מה החבר לקח אתו הביתה מהכנס. כמה כוח הוזרם לחברי מעוז חיים בהתמודדותם בממסד הקיבוצי שלהם הפוגע קשות בהמשך התנהלותו השיתופית? וכך בעשרות קיבוצים נוספים. האם ההרצאות והדיונים בחוגים תרמו ועזרו לחברי קיבוץ זה או אחר ויעצו לו מה יש לעשות למחרת הכנס במטרה לשרוד כקיבוץ שיתופי? הפעם גם לא הופיע בתכנית הכנס הסעיף של דיון והמלצות. נתנו לי את רשות הדיבור בזכות מנחה חוג 10, יואל מרשק. עזרא דלומי רצה לומר כמה דברים ונתנו לו לומר משפט אחד. הוא עלה ואמר "יש לקיים כנס דחוף שידון בשאלה המטה השיתופי - לאן"?

 

לדעתי, על המטה השיתופי לקיים דיון דחוף על דרך התנהלותו. אפשר ללמוד מתהליך קבלת ההחלטות של התנועה הקיבוצית בנושא הפנסיה. בישיבת מזכירות המטה יש לסיים את הדיונים בקבלת החלטה. לזמן כל שלושה חודשים כנס בו תימסר אינפורמציה על הפעילות השוטפת והישגיה. לאפשר לכל חבר שרוצה להתבטא כלבבו ולסכם בקבלת החלטה שתחייב את מזכירות המטה לפעול בהתאם.

 

הנושא החשוב ביותר שיש לדון בו בכנס הראשון, הוא בתכנית פעולה מעשית בשטח במטרה לעצור את המעבר של קיבוצים שיתופיים למתחדשים. בכנס אפעל התקיים חוג 2, שעסק בנושא פתרונות יצירתיים ושינויים בקיבוצים ברוח שיתופית. לא היה הד והמשך לדיוני החוג. בשנת 2008 עוד קיבוצים שינו את תעודת הזהות שלהם וקיבוצים נוספים נמצאים בדרך. האם יישארו 60 קיבוצים שיתופיים בסוף 2009? עניין זה אינו פחות ערך מנושא הפנסיה שחייב שלוש מועצות. אני ממליץ למטה השיתופי לאמץ את קריאתו לשנה החדשה, "לפרוץ דרכים חדשות"...

 

להודעת הדובר על הכנס - לחצו כאן

נכתב בתאריך
17/9/2009הרשמה לניוזלטר שלנו