עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קיבוצים חווים תקלות הנובעות מרצונם של נושאי תפקיד להיות "מנהיגים" ולא רק משרתי ציבור

בין מנהיג למשרת ציבור

מאת גדעון שפירא

 

ישנם קיבוצים החווים תקלות אשר נובעות מהרצון או הצורך של נושאי תפקיד להיות "מנהיגים" ולא רק משרתי ציבור

 

בעת דיון על החלפת מזכירים עלתה די באקראי ובאופן לא ממצה השאלה, האם על-ידי בחירת מזכיר אנו בוחרים לעצמנו גם מנהיג? הדברים הבאים מהווים, לדעתי, מרכיב עקרוני של השאלה.

 

אני שולל לחלוטין את המחשבה, כאילו מזכיר קיבוץ נבחר כמנהיג. יותר מכך, איננו בוחרים מזכיר בגלל הדעות שלו או כדי שיוביל אותנו לעבר תפיסת עולמו, אלא לעיתים אפילו על אף הדעות שלו. אנו רוצים לבטוח בו, שלמרות תפיסותיו החברתיות או הפוליטיות, לא יבצע מהלכים שכוונתם לעצב את חיינו מבלי שהחלטנו על כך ביחד ובתהליך קפדני ביותר. אסור שלמזכיר יהיה יתרון בתחום בו מדובר על פני החברים שאינם בתפקיד. לדעתי לנושא הזה מעמד מוסרי מחייב ומפורש.

 

מנהיג לא ניתן לבחור בשיטת המנהל שלנו. על מנת לבחור מנהיג (שאני שולל זאת), היה עלינו לפעול כמו מפלגה פוליטית. המעוניינים להיבחר היו צריכים לפרסם מצע ודרך ולהציב את עצמם לבחירה חופשית בקלפי. זהו (לשמחתי) לא המצב כאן. אנו מחליפים מפעם לפעם את נושאי התפקידים שלנו ומצפים מהם לפעול בדרך משתפת, גלויה ושקופה, כיאה לחברה כשלנו. שיטת החיים כאן אינה מתמצאת רק בחלוקה שווה של תקציבים.

 

הרוצה להבין את המהות העמוקה של מעמד המנהיג, כדאי שיעיין בהגותו של מקיאבלי. למעמד מסוג זה אפיונים רבים ואחד מהם הוא המחויבות הנוצרת בין הנבחרים לקהל בוחריהם. לעיתים, כפי שאנו יודעים מדוגמאות רבות, הצורך של נבחר לשמור על מעמדו, מביא אותו לבצע מהלכים למען רצות את בוחריו במפגיע או לפי הבנתו. בחברה כשלנו אסור שיתפתח אפילו צל של מחויבות ממין כזה. אסור שמישהו יראה במזכיר אפוטרופוס ישיר.

 

חברה מאורגנת חייבת להישמר מהמשפט "אצלנו זה לא יקרה". הכל כבר קרה וקורה גם אצלנו. סדרי שלטון וניהול חייבים להיות ברורים, ידועים ומחייבים ללא פשרות. כיוון שבקיבוצים התפתחו, בין היתר, נוהגי ניהול הנוגדים את השיטה שלנו, צמחה בהם גם התופעה, שהאחריות איננה מוטלת על כל הפרטים הפועלים בהם. קורה, שכאשר אתה כבר חבר קיבוץ, הכללים חדלים מלחייב אותך כיוון שהשלכות האחריות לא תופסות לגביך במישרין וממילא "לא יכולים לעשות לי כלום". יש כאן תקלה, אשר לעניות דעתי נובעת גם מהצורך או הרצון של נושאי תפקיד להיות "מנהיגים" ולא רק משרתי ציבור.

 

לקבלת עדכונים מעיתון "שווים" ישירות למחשב - לחצו כאן
סרטוני קיבוצים
סיפורי קיבוצים

נכתב בתאריך
2/7/2009הרשמה לניוזלטר שלנו