עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

הקסאם משליט את הטרור על החברה הפלסטינית ומחלק את המנדטים בישראל

קסאמים ומנדטים - כיצד מקדמים שלום במציאות שבה הטרור הפלסטיני משתלט על החברה הפלסטינית ומנסה להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל? בעיה מורכבת

מאת מיכה אשחר - 5.2.2009

 

בהתקף של הומור סרקסטי רציתי לחשב ברגרסיה, בעזרת גיליון אלקטרוני, כמה קסאמים דרושים כדי להוסיף מנדט לליברמן ולביבי. כבר כתבתי כאן, כי זו לא תהיה הפעם הראשונה שבה טרור פלסטיני ממנה ראש ממשלה בישראל.

אבל אז נזכרתי שיש מי שמציעים, מצד אחד, להחרים את ליברמן – אבל כן להידבר עם מי שיורה עלינו קסאמים.

 

אז רציתי להעלות הצעת-ייעול (גם היא סרקסטית, למי שקשה לו להבין): אולי נידבר ישר עם ליברמן? זה יחסוך במשאבים, יקצר קווים וייעל תהליכים.

 

מצד שני נכון גם שהמלחמה בעזה העלתה גם היא את אחוזי התמיכה בליברמן בסקרים. אם נפרש דברים כפשוטם (והרי זה מה שעושה הנשאל הממוצע בסקר), עצם הפתיחה במלחמה כמוה כהודאה בכך שהערבים מבינים את שפת הכוח, וזה רוב-רובו של ה"מסר", אם אפשר לקרוא לו כך, של ימין קלאסי.

 

הבעיה היא שהדברים אינם פשוטים. תפיסת ה"גם וגם" של מפלגת העבודה ובראשה ברק, היא תפיסה מורכבת. יש להבין מצד אחד את המציאות שבה הטרור הפלסטיני מנסה להשתלט על החברה הפלסטינית, ולהשפיע על תוצאות הבחירות בישראל – בעת ובעונה אחת. מצד שני, יש להמשיך לחתור אל המטרה, השגת שלום עימם.

 

שלום זה יתבסס על שוויון הולך וגובר – הן מהבחינה הכלכלית, כלומר כלכלה פלסטינית בת-קיימא שאיננה תלויה רק בעבודה בישראל (יוממות) אלא מייצרת מוצרים ומשמשת שוק למוצרים ישראליים, והן מהבחינה הלאומית – כלומר פתרון לבעיית הפליטים.

 

לגבי שאלת השאיפה הפלסטינית לריבונות לאומית בחלק של ארץ ישראל, לא מכבר נכתב באתר זה, כי יש להטיל ספק בערכה של הלאומיות, ומי אני שאציב סימן שאלה על דברים אלה.

 

למאמרים של מיכה אשחר

נכתב בתאריך
5/2/2009הרשמה לניוזלטר שלנו