עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

כ-300 איש הגיעו לכנס השנתי של המטה השיתופי שהתקיים בגן שמואל ב-3.7.08
כ-300 איש הגיעו לכנס השנתי של המטה השיתופי שהתקיים בגן שמואל ב-3.7.08

 

6.7.2008

 

 

הכנס השנתי של המטה השיתופי בתנועות הקיבוציות התקיים תחת הכותרת 'התחדשות שיתופית' ועסק בקבוצות השיתופיות השונות הקיימות בארץ ובדרכי התחדשות בקיבוצים. במסגרת הכנס התקיימו חוגי דיון עם צעירים מהקבוצות השיתופיות ומהקיבוצים תחת הכותרת "לחיות שותפות". אל הכנס הגיעו כ-300 איש צעירים וותיקים, תומכי הרעיון השיתופי.

 

ראו תמונות למטה

 

חברת הכנסת, שלי יחימוביץ', נאמה בכנס בנושא הפערים החברתיים הקיימים בחברה הישראלית ועל חוסר הסולידאריות. לדבריה, המדינה מתנהגת כעסק ומונעת משיקולים כלכליים בלבד, ואינה עוסקת בדברים אלמנטאריים כמו מאבק בעוני ובאבטלה ושמירה על זכויות העובדים. הגורם לכך לדבריה הוא אובדן הערכים- כאשר אין מצע ערכי, ההחלטות הן רק עסקיות והעדר האידיאולוגיות הפך לאידיאולוגיה עצמה. אחת התוצאות הקשות היא ריסוק קשה של שוק העבודה כאשר מאות אלפי בני אדם הופכים לעלה נידף, לעבדים ללא זכויות קניין, ללא חופש ביטוי וללא זכויות סוציאליות. יחימוביץ' ציינה את ההתעצמות הולכת וגדלה של גוש הימין.

 

אלישע שפירא, רכז המטה השיתופי, נאם בפתיחת הכנס והתייחס לחברה הישראלית כחברה מוכת פערים הולכים ומעמיקים. חברה הממשיכה להפריט עצמה ללא דעת ומזניחה ומפקירה את אזרחיה, איש איש לגורלו. "ממשלות ישראל שיחררו את עצמן מהאחריות לשוויון הזדמנויות בחינוך, מקידום ההשכלה הגבוהה ומהאחריות לבריאות ולרווחה. ממשלת ישראל חצתה את כל הקווים, בהתנערותה מאחריותה למיגון בתי אזרחיה באזורי הסיכון. אסור למדינה, בשום מקרה, להפקיר את חיי אזרחיה ולמנוע מהם מיגון סביר, לאחר יותר משבע שנים של חיים תחת איום מוחשי."

 

נעמיקה ציון, מהקיבוץ העירוני מגוון בשדרות, ריגשה את הקהל בנאומה על "סולידאריות תחת קאסמים". מתוך דבריה: "במהלך החודשים הקשים והארוכים האלה דרך כוכבה של הסולידאריות החברתית, והפציע באור גדול את שמי שדרות העשנים. החברה האזרחית התגלתה במלוא גדולתה ונדיבותה. ועלתה על כולם התנועה הקיבוצית וקיבוצי הזרם השיתופי".

"קיבוצים שיתופיים וקיבוצים מופרטים, יחידים וקבוצות, צעירים ומבוגרים וגם עוזבי קיבוצים רבים- פשוט התגייסו כדי להיות שם איתנו. כל כך הרבה עזרה כלכלית ונפשית, כל כך הרבה אכפתיות, כל כך הרבה אמפטיה, כל כך הרבה מחוות".

"מול אוזלת היד והאטימות השערורייתית לעיתים של גורמי שלטון שונים- שלפה התנועה הקיבוצית (שוב יש לומר) את הנכס הכי יקר שיש לה- כוח היחד. לא ההפרטה, לא הפערים הכלכליים, לא היומיום הקיבוצי האכזרי לעתים- הצליחו לפרק את הצופן הגנטי הזה, שטבוע כך נראה, עמוק בדנ"א הקיבוצי וקוראים לו: 'סולידאריות'".

 

נעמיקה פרטה באוזני באי הכנס מחוות רבות ומרגשות להן זכו תושבי מגוון. מחוות שלא משאירות ספק באשר לייחודה ועוצמתה של התנועה הקיבוצית. את נאומה סיימה במילים: "עוד לא תמו כל פלאיך" כאשר היא מתייחסת לתנועה הקיבוצית.

 

במסגרת חוגי הדיון התקיים מפגש בין צעירים וותיקים מהקיבוצים ומהקבוצות השיתופיות. במהלך חוגי הדיון הושמעו דרכים מגוונות למימוש הרעיון השיתופי, אשר יצרו עניין רב בקרב המשתתפים. במסגרת החוגים עלה הצורך בשיתוף פעולה בין כל התומכים ברעיון השיתופי. כולם הביעו דאגה ממצבה ההולך ומתדרדר של החברה הישראלית ועל הצורך לפעול להחזרת ערכי הסולידאריות והערבות ההדדית למדינת ישראל.

 

אלישע שפירא דיבר על הצעד המשמעותי של כינון הברית השיתופית שמטרתה לאחד את מאמציהם של הקיבוצים השיתופיים, הנאבקים על ההתחדשות השיתופית בתוכם, יחד עם הרוח הצעירה והמבטיחה של הקיבוצים העירוניים, של תנועות הנוער והבוגרים ושל הקבוצות השיתופיות המשימתיות, הקמות מכוח רצונם וחזונם של אנשים צעירים. צעירים שעבורה השותפות היא חזון מלהיב ואתגר מרתק.

על הברית השיתופית אמר: "תהיה זו ברית שיתופית של שונים: שונים בוותק, שונים בניסיון, שונים בצלקות שצברו, שונים במשאבים העומדים לרשותם, או בחסרונם. ברית שעיקרה חיזוק הדדי מתוך שיח משותף, רציני ומעמיק. שיח שבמרכזו ערכים ושפה שיתופית שוויונית. שפה וערכים שעלינו לחלצם מהמצור בו הם נתונים מזה כמעט שנות דור. שפה וערכים שבשמם נפעל ביחד כדי לשנות את הכיוון, בקיבוצים ובחברה הישראלית. מדובר במאבק ראוי שאסור לחדול ממנו."

 

במהלך הכנס התקיים רב שיח בנושא 'כוח השוויון והשיתוף בקהילה ובכלכלה' בהשתתפותם של עו"ד דני זמיר, ד"ר יהודה פז וד"ר שגית מור ובהנחיית אמרי רון.

ד"ר פז דיבר על העובדה כי קיימת תנועה קואופרטיבית גדולה בעולם המונה כ-800 מליון איש ועל האופן בו קואופרטיבים יוצרים שותפות בין בני אדם. הוא ציין כי ישראל הייתה בעבר מהמובילות בתנועה הקואופרטיבית אבל כיום קיימת בה נסיגה, זאת למרות שהתנועה משגשגת ומצליחה ברוב ארצות העולם.

ד"ר מור דיברה על ערכים של חירות ושוויון כפי שהם מופיעים במקורותינו. לדבריה במקורות ההתייחסות לשוויון ושותפות אינה כפי שאנו מתייחסים אליהם כיום. בעולם העתיק, השוויון התבטא בכך שכל בני האדם שווים בפני הבורא ומתוך הנחה זו התפתחה, למשל, החובה לכבד את זכויותיו של העבד ולשחררו מעבדות לאחר תקופה מסוימת.

עו"ד זמיר התייחס לתופעת הקבוצות השיתופיות והסביר את הצורך הקיים אצל אנשים צעירים ביצירת התארגנויות שיתופיות.

 

משתתפים רבים סיכמו כי הכנס הכניס בהם אנרגיות לעשייה ותחושה של שליחות. אחד המשתתפים כתב: "אני מרגיש שהכנס נתן לי המון, בעיקר לראות שיש תנועה אמיתית המורכבת מלא מעט אנשים, מאוד אכפתיים וערכיים, הכניס עוד רוח במפרשים ונתן לי תחושת תקווה ואופטימיות".


נכתב בתאריך
6/7/2008הרשמה לניוזלטר שלנו