עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

באו"ם לומדים את מה ששכחנו - צריך להודות לנשיא עצרת האו"ם שהזכיר לאנשי השיתוף, הנערכים לכינוסם השנתי, שיש להם במה להתגאות

באו"ם לומדים את מה ששכחנו - צריך להודות לנשיא עצרת האו"ם שהזכיר לאנשי השיתוף, הנערכים לכינוסם השנתי, שיש להם במה להתגאות

מאת פלג מור - 27.6.2008

 

 

ספק אם סרג'אן קרים ממקדוניה, נשיא העצרת הכללית של האו"ם, שמע מעודו על התנועה הקיבוצית בישראל. הוא בוודאי גם לא יודע דבר על הכנס המתקיים השבוע של המטה השיתופי וקבוצת החברים המקורבת לו, העושים ככל יכולתם לשמר את הערך המוסף הייחודי לצורת חיים זו מול יריבים רבים מחוץ, ולא מעטים מבית.

 

ואולם, גם בלא לדעת דבר מכל אלה, שיגר הנשיא לפני כחודש מחמאה גדולה לכתובתו של המעשה השיתופי בישראל, להישגיה  של ההתיישבות העובדת השיתופית. 

 

קרים נאם בעצרת במסגרת דיון חירום על משבר המזון העולמי וציין לשבח את מדינת ישראל כמי שבולטת ביכולתה הטכנולוגית החקלאית המתקדמת וכמי שבאפשרותה לעזור רבות לפתרון המשבר העולמי בתחום זה.

 

קרים אינו יודע ובוודאי לא היה מי שיגלה את אוזנו כי יכולתה החקלאית האדירה של ישראל והישגיה המשמעותיים בתחום הם בעיקר מעשה ידיה של ההתיישבות השיתופית שבמרכזה הקיבוץ.

 

***

תהיה זו משימה יומרנית, לתאר בכמה שורות את החקלאות הישראלית והישגיה במאה שנות ציונות ושישים שנות מדינת ישראל ובכל זאת נמנה את  התאמת סוגים שונים של עצים וגידולי שדה לתנאי הארץ,  פיתוח הלול והרפת ושאר ענפי בעלי החיים, תפוקת החלב המדהימה,  ההתעקשות להגדלת היבול ליחידת שטח שהביאה להישגים מפליאים, למשל בגידולי הכותנה והחיטה, החיפוש המתמיד אחרי סוגים נוספים של צמחים המתאימים לחקלאות בתנאי חוסר מים. 

 

פיתוח תחומים ייחודיים נוספים סביב החקלאות הישראלית גרמו לה להיות מה  שהינה: קידום המיכון והפתרונות הטכנולוגיים והרחבת הכנסת המיכון לעוד ועוד תחומי חקלאות;  הקמת המפעלים האזוריים לעיבוד התוצרת; פיתוח החממות ובריכות הדגים; קיום מחקר חקלאי בלתי פוסק  וצבירת הידע הווטרינרי.

 

פרק בפני  עצמו הוא המים - איגום המים, שיפור איכותם, השימוש במים מליחים, הניסיון העיקש למצוא גידולים המתאימים למים שאיכותם ירודה, שיתוף הפעולה בין חקלאים למפעלי התעשייה שבבעלותם למציאת פתרונות לייעול וחיסכון השימוש במים.

 

ההישג הענק הזה, הקרוי חקלאות ישראלית, הוא פרי השיתוף, תוצאת העבודה וההשקעה המשותפת במשך עשרות שנים, סכום מאמציהם המשותפים של אנשים רבים, המחויבים לבניית חברה של יחד שיש בה יותר מאשר כאן, אני, עכשיו. להישג כזה לא מגיעים בזכות ההפרטה הכוללת, המקדשת את  היחיד ואנוכיותו. גם לא בזכות 'אחריות החבר לפרנסתו', שיוכי נכסים ופרצלציות.

 

צריך להודות לנשיא עצרת האו"ם שהזכיר לאנשי השיתוף, המתכנסים השבוע, שיש להם במה להתגאות !!

 

למאמרים של פלג מור

נכתב בתאריך
29/6/2008הרשמה לניוזלטר שלנו