עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

ההפרטה והניצול, תאוות הבצע, המשברים המלאכותיים בשווקי הדלק והמזון וההימור על רווחתם (וחייהם) של אנשים, עושים את האחד במאי לרלוונטי מתמיד

רלוונטי מתמיד - דת ההפרטה והניצול, המשברים המלאכותיים בשווקי הדלק והמזון, תאוות הבצע הבלתי מרוסנת, ההימור על רווחתם (וחייהם) של אנשים, עושים את האחד במאי, המצוין היום, לרלוונטי מתמיד

מאת פלג מור - 2.5.2008

 

בתחילה היה זה דגל אדום המתנוסס בגאון ליד דגל המדינה  ומעמד העלאתם המשותפת נקרא בחגיגיות טקס הנפת  דגלי הלאום והמעמד. אחר כך באה המבוכה הגדולה, הרגשת הבושה וההתבטלות העצמית, מעמד ההנפה בוטל אך הדגל עוד נתלה שם, מוסווה ככל שרק ניתן בינות לדגלים אחרים מכל צבעי הקשת.  אנחת הקלה קולקטיבית נשמעה ברחבי התנועה מפיהם  של רכזי התרבות והמזכירים, אם נפל האחד במאי על יום שבת, מעין הרשאה להתעלם ממנו באלגנטיות.

עכשיו בא עידן הפירוק, גם שמחת החגים הופרטה,  במקומות רבים אין דגלים נתלים כלל וכך באה על פתרונה גם שאלת הדגל האדום. 

חשיבותו ומרכזיותו של הדגל פחתו מאד ובמקביל נדחקה התנועה הקיבוצית לפינה, מבוישת ומתנצלת על עצם קיומה. 

 

בדגל האדום עשו שימוש נלוז במשך השנים משטרים אפלים ומדכאים ברחבי העולם, משטרים שנפש אדם נאור נוקעת מהם, אך ספק אם התקיים קשר אמיתי כלשהו בינם לבין מה שהוא מייצג. גם עובדה עצובה זו שימשה בידי גורמים מסוימים, לא בהכרח מחוץ לתנועת  העבודה, לדחות את הדגל כמשתייך לשוליים החברתיים שעל גבול הביזאריות ואת הערכים שלמענם הונף כעבשים ובלתי ניתנים לקיום.

 

האם באמת אין יותר רלוונטיות לערכי האחד במאי ואבדה משמעותם בזמננו? 

האם אין משמעות למאבק בדת ההפרטה והקפיטליזם המדגישים ומטפחים את החלק הנצלני והאנוכי בטבע האדם, כאשר אנו רואים לנגד עינינו איך גורמים שונים בעלי תאוות בצע בלתי מרוסנת מהמרים ברווחתם ואפילו בחייהם של מיליוני בני אדם, כפי שמתבטא הדבר במשברים המלאכותיים של עליית מחירי הדלק  והמזון ?

 

האם האין משמעות לעמידה משותפת בחזית רחבה חוצת לאומים ויבשות של תומכי השלום מול העוינות והשנאה בין בני האדם, אותה מלבים הלאומנות המתלהמת והפנאטיות הדתית?

 

האם אין משמעות לעמידה איתנה ובלתי מתפשרת על כבודם של האדם העובד והשכבות החלשות ושמירה על ההישגים הסוציאליים שהשיגו, למול הניסיונות לקצץ במדינת הרווחה והפיכתה של ישראל למדינה הנשלטת בידי מספר קטן של אוליגרכים ומשפחות בעלי הון ? 

 

ואולי רלוונטיים ערכי האחד במאי היום אף יותר מתמיד? 

 

למאמרים של פלג מור

נכתב בתאריך
2/5/2008הרשמה לניוזלטר שלנו