עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

החיבור המתבקש - צירוף של חבר מרכזי מתנועת הבוגרים לצוות המטה השיתופי, יניב מטה חזק יותר המחובר להוויה השיתופית הצומחת בקרב הדור הצעיר

החיבור המתבקש - צירוף של חבר מרכזי מתנועת הבוגרים לצוות המטה השיתופי, יניב מטה חזק יותר המחובר להוויה השיתופית הצומחת בקרב הדור הצעיר

מאת אודי מנור - 10.2.2008

 

השבוע שעבר זימן לי שתי הזדמנויות שסיפקו לי תובנה אחת: ככל שעתיד הקבוצים השיתופיים והקבוצות השיתופיות-משימתיות של תנועות הבוגרים לוט בערפל - והוא נשען בשני המקרים הן על אופטימיות, הן על אינרציה והן על עבר (ארוך או קצר או בינוני) - הרי שעתיד המטה השיתופי תלוי, ככל הנראה, כמעט אך ורק באנשי תנועות הבוגרים והקבוצים העירוניים וקבוצות המשימה השיתופיות. נשמע טריוויאלי, אבל זה לא ממש כך. לפני תשעים שנה בערך ציטט ברל בייאוש את הפסוק ההוא מפרק ב' בספר בראשית, המהווה הקדמה לסיפור מספר 2 של בריאת האדם.

 

נו טוב, מאז המצב השתפר. יש בני אדם, חלקם טובים אפילו, חלק מהטובים עלה לארץ ישראל והכין תשתיות לכך שיבואו עוד אנשים יהודים, רובם טובים, חלקם הקים קיבוצים ועוד כהנה וכהנה ארגונים ומוסדות ויצירות חברתיות וכמעט כל האנשים הטובים של פעם הביאו גם ילדים טובים לעולם, שהביאו מצידם עוד ילדים, שחלקם טובים ממש, וחלק מאלו מחדשים היום את הרעיון השיתופי ומארגנים ארגונים ומוסדות ויצירות חברתיות. ועם כל הבעיות  והספקות והתהיות, אי אפשר להצטרף למקהלת 'סוף הקבוץ' בלה בלה. לא סוף ולא סימנים של סוף.

***

ובכל זאת, הדברים לא פשוטים. אז גם אם אין אנו זקוקים לא לאלהים, וגם אם איזה ברל או שניים לא יזיקו, עושה רושם שאנחנו לבד, כלומר זה מה יש. ואת היש הזה, בכל זאת, צריך לארגן. ומכאן למסקנה שהוזכרה כבר בשורה הראשונה: עתיד המטה השיתופי תלוי ככל הנראה כמעט אך ורק באנשי תנועות הבוגרים והקבוצים העירוניים וקבוצות המשימה השיתופיות.

 

ומה היו ההזדמנויות שהביאו אותי למסקנה הכמעט  טריוויאלית הזו? הראשונה היתה ביקור-לשם-הרצאה בקומונה של אחת מתנועות הנוער, המונהגת על ידי אחת מתנועות הבוגרים. לפני שהתחלתי להסביר מה אני מבין ממשבר הקבוצים והסדר הבנקים הידוע בציבור בשם האורווליאני 'הסדר הקבוצים', סיפרתי מי אני ומה אני עושה. כשהגעתי למשפט 'ובין השאר אני קצת פעיל במטה השיתופי', נזקפו הגבות כאומרות 'מה זה אינסטלטור'. כלומר צעירים בי"ג, היושבים בקומונה המונהגת על ידי אחת מתנועות הבוגרים, לא יודעים מה זה 'המטה השיתופי' וכיצד התארגן 'הזרם השיתופי' וכן הלאה.

 

השנייה היתה ישיבה אחת שלקחתי בה חלק, ישיבה שהיוותה המשך לסדנה שקיים המטה השיתופי לפני כחודש וחצי באפעל, במטרה לגבש תכנית עבודה. ובכן מסתבר שתכנית עבודה יש, אך כמעט ואין אדם לעבוד אותה. ובדרך הביתה חיברתי אחד ועוד אחד וכרגיל במקרים הללו התוצאה היתה שלוש.

 

שלוש, כי אחד מטה שיתופי, ועוד אחד האנשים המצוינים של תנועות הבוגרים, שווה גם מטה שיתופי חזק ופעיל יותר, גם תנועות בוגרים מחוברות יותר לעבר השיתופי המשותף לכל מי שחי בארץ הזו, וגם עתיד בהיר יותר גם לקבוצים לסוגיהם השונים וגם לחברה בתוכה הם פועלים.

***

ואם לא הובנתי נכון: אין לי לא ביקורת ולא טענות כנגד העובדות המשמשות כאן כבסיס. אני לא תוקף את בוגרי אותה תנועת בוגרים שלא טרחו עד עתה לשתף את היוד-גימלים שלהם בנעשה בתנועה הקיבוצית. לא רק כי סביר להניח שהם עשו זאת, אלא כי החיים מורכבים ומלאי הפתעות, תקלות ואולי עוד פסוק מקראי, הפעם מספר שמות, מיטיב לסכם את מצבנו הנובע מ"קוצר רוח ועבודה קשה". ובאותה נשימה אין לי לא ביקורת ולא טענות נגד מה שבכל זאת נעשה – ובהחלט נעשה – במטה השיתופי בכלל ובהמשך לסדנת אפעל בפרט. חשוב לי להדגיש זאת כדי שההתייחסות לדברי – אם בכלל תהיה כזו – תתמקד בעיקר: לכאורה "אין אדם לעבוד את האדמה", למעשה יש ויש.

 

למאמרים של אודי מנור

נכתב בתאריך
10/2/2008הרשמה לניוזלטר שלנו