עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

שיתופי-חדשני - תנועת ההתיישבות - הצעה ארגונית-ערכית מתאימה למציאות החדשה

שיתופי-חדשני - תנועת ההתיישבות

אורי הייטנר - 21.1.2008

 

 

תנועת התיישבות שתייצג את האינטרסים של המגזר הכפרי ותהווה פדרציה של תנועות בת שייבדלו בתוכה לפי אמונתן - שיתופי לחוד ו"חדשני"-מושבי לחוד – היא תשובה ארגונית-ערכית מתאימה למציאות החדשה  

 

אורטל, הקיבוץ בו אני חבר, הוא קיבוץ שיתופי. שכר עבודתי נכנס לקופת הקיבוץ. התקציב שאני מקבל אינו קשור בשום דרך לשכר שאני מכניס. החינוך, התרבות, הרווחה, חדר האוכל וכו' הם בערבות הדדית מלאה. מה משותף לקיבוץ אורטל, ולקיבוץ מופרט, שבו השכר הוא אישי דיפרנציאלי, שבו אין ערבות הדדית? תעודות הזהות של שני הקיבוצים הללו שונות לגמרי. מה שמשותף הוא תעודת הלידה – בעבר היינו שני יישובים המגשימים אותה דרך חיים, שחבריהם מקיימים אותו אורח חיים. היום המשותף הוא רק ההיסטוריה המשותפת ו... ההשתייכות התנועתית.

 

אולם אם הדרך אינה אותה דרך ואורח החיים אינו אותו אורח חיים, מה המשמעות של היותנו שייכים לאותה תנועה? אין לכך כל כך משמעות (למעט בעבור אלה שהתנועה היא מקום עבודתם) מה שהופך את התנועה ללא רלוונטית.

 

אורח החיים בקיבוץ מופרט, קרוב הרבה יותר לאורח החיים במושב או ביישוב קהילתי, מאשר לאורח החיים בקיבוץ שיתופי. העובדה, שרבים מן הקיבוצים גדלים באמצעות הרחבה קהילתית, מעידה על כך. לכן, אין משמעות אמיתית להתאגדות הקיבוצים השיתופיים והמופרטים באותה תנועה. לא בכדי, השוויתי את אורח החיים בקיבוץ המופרט לאורח חיים במושב או ביישוב קהילתי, ולא בעיר. יש הבדל גדול בין החיים בקיבוץ מופרט לחיים בעיר, והם דומים יותר לחיים בקיבוץ השיתופי. אך גם החיים במושב קרובים יותר לחיים בקיבוץ שיתופי מאשר לחיים בעיר. יש הרבה מן המשותף בקהילה כפרית, מכל סוג שהוא – קיבוץ שיתופי, קיבוץ מופרט, מושב ויישוב קהילתי.

 

אין כל היגיון בכך, שקיבוץ מופרט יהיה שותף באותה תנועה עם קיבוץ שיתופי, ולא עם מושב, הקרוב אליו הרבה יותר. יש משהו אנכרוניסטי במבנה התנועתי הקיים, וראוי לשנות אותו.

 

כחבר בקיבוץ שיתופי, חשוב לי להיות שייך לזרם המבוסס על דרך החיים השיתופית. כחבר בקהילה כפרית, חשוב לי להיות שייך לתנועה המבוססת על דרך החיים הקהילתית, הכפרית. אני רוצה להיות שייך לתנועה שיתופית, ואין כל סיבה שבשותפות כזו יהיו קיבוצים מופרטים. אני רוצה להיות שותף לתנועה התיישבותית, יחד עם הקיבוצים המופרטים, אך איני רואה כל סיבה ששותפיי בתנועה הזאת יהיו רק קיבוצים לשעבר, ולא מושבים.

 

יש צורך בשידוד מערכות בתנועות ההתיישבות, כדי להתאים אותן למציאות שהשתנתה. יש להקים את תנועת ההתיישבות, שתכלול את היישובים הקהילתיים הכפריים. תנועה זו תייצג את האינטרסים המשותפים של ההתיישבות, ואת ערכי ההתיישבות, הקהילה, הפריפריה.

 

התנועה הזו תהיה פדרציה של תנועות בת, המייצגות את השונות באורחות החיים הקיימים היום בהתיישבות. יתכן שרוב הקיבוצים המופרטים, יחד עם מושבים רבים יהיו הזרם הגדול ביותר בתנועה הרחבה. הקיבוצים השיתופיים יהיו זרם קטן יותר. יהיו, מן הסתם, זרמים נוספים. כל זרם יפעל בענייני פנים על פי דרכו, וכלפי חוץ – יבטא את השקפת העולם עליו מבוססים יישוביו. אולם כל הנושאים המשותפים לכל המגזר ההתיישבותי, ייוצגו בידי התנועה הגדולה.

 

מהלך כזה יחזק את כוחה ומעמדה של ההתיישבות בכללה, ויתן בית רעיוני ומעשי לכל זרם בהתיישבות.

 

למאמרים של אורי הייטנר

נכתב בתאריך
21/1/2008הרשמה לניוזלטר שלנו