עדכונים מהמטה השיתופי לחץ כאן!

קיבוץ לומד בערבה - על קיבוצים בערבה שחברו לסמינר רעיוני על הקיבוץ, ועל אילות שרוצה לקלוט חברים ולגדול

קיבוץ לומד בערבה
מאת עזרא דלומי, 1.5.2005
אילות

 

 

על קיבוצים בערבה שחברו לסמינר רעיוני על הקיבוץ, ועל אילות שרוצה לקלוט חברים ולגדול


אולי אלה המזכירים החדשים של יוטבתה, מאיה שפיר והורסיו בוריחסון; אולי זהו הריחוק ממרכז הארץ; אולי הרצון האופנתי "להתחבר", ואולי הרצון "לחפש את שורשים" הקיבוציים. כך או כך, ארבעה קיבוצים בערבה חברו יחדיו כדי לקדם סמינר רעיוני משותף על הקיבוץ, כזה שאיננו עוסק ב"איך", אלא ב"מה". יותר בערכים ופחות במבנה ארגוני. "הדרישה לסמינר", אומרת מאיה שפיר, "עלתה בפורום של מזכירי האזור. רצינו לדבר על 'למה קיבוץ' מתוך מבט לעתיד, לדון  בדברים שהרבה שנים לא נגענו בהם. אני מניחה שזה מעסיק חברים בכל הקיבוצים."

 

שפיר ובוריחסון עלו לתל-אביב כנציגיהם של ארבעה קיבוצים - אילות, סמר, קטורה ויוטבתה (בלוטן עוד מתלבטים), לפגישה עם אודי מנור, כדי לדון בתכנית שיצאה לדרכה השבוע. זו תכלול מפגשים חודשיים שייפתחו בהרצאה ביום חמישי ויימשכו בחוגי דיון  בשישי-שבת. רשימת המרצים כוללת את  דני גוטוויין, אבי בראלי, אודי מנור,  מוקי צור ואחרים והמשתתפים מוציאים לאור עיתון מיוחד שילווה את הדיונים  ויחולק בקיבוצים.

 

להודות על האמת, הופתעתי לשמוע שאילות "בפנים". לפני כעשור הכנתי כתבה על הקיבוץ כשהיה במצב של התפרקות חברתית מוחלטת. מתברר שמאז הוא התעשת ואף חיזק את המרכיבים השיתופיים שבו. לדברי המזכיר (ארבע שנים בתפקיד) רוז'ה פולצ'ק, תכנית למעבר לשכר דיפרנציאלי שהביא צוות שינוי הוסרה כשהיה ברור שתיתקל בהתנגדות רחבה. "הדבר היחיד שיש עליו תמורה הן התורנויות", הוא אומר, "התקציב שלנו שוויוני, הערבות ההדדית מלאה ואין קשר פרנסה- תקציב. את כל הבעיות שהיו פתרנו בדרך שיתופית וגם מצבנו הכלכלי טוב".

 

אילת הקרובה לא מאיימת לבלוע אתכם?

פולצ'ק: אנחנו עושים הכל כדי להתבדל מאילת. החלטנו לא להקים שכונה קהילתית כי היה ברור שזה ידחוף אותנו לתוך העיר. בקיץ נתחיל לקלוט משפחות ובודדים לחברות כי היום יש כאן רק 70 חברים וזה מעט. אנחנו קיבוץ שיתופי שרוצה לגדול".   


קיבוצי הערבה

לחצו על קיבוץ לקבלת דף הקיבוץ בחלון חדש
נכתב בתאריך
1/5/2006הרשמה לניוזלטר שלנו