לא גרורה של נתניהו
 
 

לא גרורה של נתניהו

מאת יגאל צחור, 27/12/2012

 

על מפלגת העבודה להיות אופוזיציה לוחמת המנהלת מאבק בלתי מתפשר במדיניותו של נתניהו

 

בעוד כ-20 ימים עם ישראל ילך לקלפיות לבחור את נבחרי האומה מקרב 30 מפלגות שמתמודדות לכנסת ה-19. אין כל חידוש במספר הרב של המפלגות, תמיד היו מפלגות הזויות שהורכבו על ידי אנשים מוזרים ושנויים במחלוקת, אלא שהפעם גם המפלגות שאמורות להציג סדר יום, לפיו תתנהל המדינה בשנים הקרובות, איבדו מזמן את הקשר אל האידיאולוגיה שעמדה בבסיס משנתן ותפיסתן.

 

מי דואג יותר למך ולזקן, לילדים בגיל הרך ולהוריהם, לדיור בר השגה ולמשכנתא שלא תשעבד את חיי המשפחות.להפסקת האלימות בכבישים במגרשי הכדורגל ובפאבים. "צדק חברתי" זה ביטוי חסר משמעות בחברה שיש בה פערים בלתי נסבלים בין העניים לעשירים.חברה שבכל פינה מסתתר ילד רעב ללחם.

 

בתקופה של קצת יותר משלושה עשורים הפכנו מאחת המדינות השוויוניות בעולם, למדינה עם הפערים הגדולים בעולם המערבי. זהו תהליך שהתרחש תוך הסכמה גורפת על קווי היסוד של הממשלה מצד רוב המפלגות המרכזיות במדינת ישראל, כולל מפלגת העבודה בשנים שהייתה שותפה בכירה בממשלות ישראל. אין ספק שבמרבית השנים האלה הליכוד קבע את המדיניות החברתית כלכלית ומדינית, אך הוא קיבל לכך הכשר ממפלגות השמאל והמרכז וכמובן ש"ס.

 

רק ממשלתו של יצחק רבין הייתה היוצאת דופן בקביעת סדר יום לאומי חדש, בנושאים הכי משמעותיים למדינת ישראל: השלום, הביטחון, החינוך, ההשכלה, התשתיות, הפריפריה והמגזר הערבי. בכל אלה הלכנו כולנו במדרון חלקלק,להתרחקות מהשלום ומבניית חברה צודקת, מוסרית ואנושית.

 

בערב הבחירות לכנסת ה-19 הפוליטיקה הישראלית נמצאת בתחתית המדרגה, מדד אימון הציבור בפוליטיקאים נמצא בשפל שמסכן את הדמוקרטיה. התחושה היא שמה שהיה הוא מה שיהיה, כלומר שלטון ליכוד ביתנו, עם ריצת אמוק של כל המפלגות להשתתף בממשלה. ממשלה ששוללת יצירת מציאות חדשה, שבה מתרחש תהליך מדיני, שבה נסגרים פערים חברתיים ומאחים את השסעים.

 

ספק אם אפשר לאמץ את מנהיגותו של מנחם בגין, שנכשל בניסיונותיו להחליף את השלטון במשך 29 שנים, אך המשיך להתעקש על עקרונותיו עד שזכה בשלטון, אולם אפשר לדרוש ממפלגת העבודה להחליט עכשיו להיות אופוזיציה לוחמת ומובילה בכנסת ה-19 נגד מדיניותו של נתניהו בתחום המדיני והחברתי; לנהל מאבק צודק ובלתי מתפשר שיוכיח שפוליטיקה מייצגת ערכים ולא רק שאיפות אישיות. אפילו "ארץ נהדרת" כבר לא מצחיקה.

ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט