לאן מכאן (10)
 

 

לאן מכאן (10)

מאת חן יחזקאלי, 29/11/2012

 

אין אדם שיותר קל לאוהבו מן הנדיב שאינו מצפה לתמורה

 

לאחרונה החל מאור, שזה עתה מלאו לו ארבע, לשאול שאלות על אנשים שמתו, על אבי, על אחי, על הדוד של אמו ועוד. אמו ואני משיבים לו בפשטות ובטבעיות כפי שאנו משיבים לו על שאלות רגילות, יומיומיות. שלא יידבק במחלות שלנו.

 

ליום הולדתך הרביעי אני מאחל לך מאור, שאכן, לא תידבק במחלות שלי. שתגדל לא להירתע משאלות קשות או טעונות. שכאשר תביע דעה בעניינים של גדולים וישאלו אותך, מי אתה בכלל, תצחק להם בפנים. שאם ידברו אתך בנוסחאות, תבקש סליחה ותלך לך לדרכך, בשקט וללא התרסה. שתהיה אדיש לדין התנועה, לטאבו, וללחץ חברתי. שתהיה חרש לדרישה להוכיח את עצמך, להצדיק את עצמך, להפגין ביטחון, ליחס חשיבות למה שכולם מייחסים לו חשיבות, להתרגש ממה שכולם מתרגשים ולנהוג כפי שכולם נוהגים.

 

שלא תמהר להוציא את עצמך מן הכלל אך גם שלא תירתע לעשות כן כשזה נדרש. שתהיה חייל פחדן ואזרח אמיץ, שלא תעמיד פני יודע ושלא תאמין לאלו שמעמידים פני יודעים, שתבוז לדרגה ולתואר, שתנהג בקבצן כבפריץ ובפריץ כבקבצן. שלא תמהר להגן על עמדותיך או לתקוף את דעות מתנגדך, שלא תשנה את דעתך כדי למצוא חן בעיני הזולת, שתפסיד בכבוד ושלא תתרגש לא מהצלחה ולא מכישלון, לא מניצחון ולא מהפסד.

 

שלא תאמין לאומרים שאם תהיה ילד טוב ותעבוד קשה אז יהיה לך טוב ותצליח בחיים, כי בחיים האלה יש הרבה ילדים טובים שרע להם ואנשים שעובדים קשה ונכשלים, וכי מוטב להיות אדם טוב והגון במידה סבירה ללא תלות בשיקולי הצלחה וכישלון. ושלא תהיה ילד טוב, המתאמץ לרצות אחרים בתקווה לזכות בכל מיני גמולים, ושלא תהיה ילד רע, שהוא בסך הכל ילד טוב מר נפש. שתלעג לחנפנים בפניהם, שתקבל ביקורת ומחלוקת באהבה, ושלא תשבח אנשים על כי הם מסכימים אתך. שלא תהסס להסכים עם אויביך כשהם צודקים ולחלוק על חבריך כשהם טועים, ושתזכור כי גם כשאתה מסכים עם מרי הנפש והתבוסתנים עדיין אתה חופשי שלא להיות, לא מר נפש ולא תבוסתן.

 

שלעולם לא תהסס לבקש חברה כשתהיה בודד, כי הבדידות היא הרעב לחברה, ואין בושה לאדם רעב לרצות להשביע את רעבונו. אך שלעולם לא תחפש אהבה, כי אין אדם שיותר קשה לאוהבו מזה שמחפש אהבה, כי הוא באמת מחפש לא אהבה אלא מפלט מעצמאות. אלא מוטב שכאשר תחסר לך אהבה תיתן אהבה בנדיבות וללא ציפייה לתמורה, כי אין אדם שיותר קל לאוהבו מן הנדיב שאינו מצפה לתמורה. שלא תאמין למי שמבטיח לך הבטחות בשם האהבה, או התקווה או רעיון, ושגם אתה לא תבטיח מאום בשם דברים אלה, כי אלו דברים יפים ונשגבים ונותנים טעם ועומק לחיים, אך הבטחותיהם כוזבות.

 

שלא תייחס חשיבות לאמונה ולכפירה, שלא תתפתה להשתכנע ברעיון רק משום שאחרים מאמינים בו, או לנסות לשכנע אחרים ברעיונות שאתה עצמך מאמין בהם. שתדחה מעליך את הדרישה להאמין בדבר כלשהו, כולל באלוהים וכולל בעצמך, ושתמיד תיתן את ההנאה שבספק, במיוחד לאלוהים ובמיוחד לעצמך. ושבמקום שאין אנשים - וגם במקום שיש - השתדל להיות איש.

 

 

לקריאת המאמר - חלק 1 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 2 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 3 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 4 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 5 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 6 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 7 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 8 - לחצו כאן

לקריאת המאמר - חלק 9 - לחצו כאן

 

 

 

ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט