כסף - עם השנים גדל מספרם של המתמחים בלעשות כסף בלי לייצר דבר. מבחינה חברתית הם אינם תורמים ומבחינה מעשית הם הכי עשירים

כסף - עם השנים הלך וגדל מספרם של המתמחים בלעשות כסף בלי לייצר שום דבר. מבחינה חברתית האנשים האלו אינם תורמים דבר, מבחינה מעשית הם הכי עשירים

מאת עמית הרפז – 25.12.2007

 

ביום רביעי אחרי הצהרים החליטה גברת אמקור לעשות סלט עגבניות, אתם יודעים כזה עם בזיליקום שום ושמן זית. מאחר ונגמרו לה העגבניות, היא ביקשה מבעלה לקפוץ לשוק הכרמל ולהביא קילו או שניים. מר אמקור ירד למטה למחסן העמיס מקרר על הגב ונסע לשוק. הוא ניגש להרצל כי אצלו העגבניות הן הטעימות ביותר. אבל הרצל אמר לו: "שמע, עוד לא נפטרתי מהמקרר הקודם, לך לדוכן אחר."

 

אצל דוד דווקא שמחו להחליף עגבניות תמורת מקרר וסיכמו על מחיר - 2800 עגבניות. מר אמקור לקח את העגבניות ונסע לשלם חובות. ליצרן המנועים שילם 700 עגבניות; לספק חלקי הפלסטיק שילם 1200 וכך הלאה; בסוף נשארו לו 25 עגבניות והוא חזר הביתה מאוחר כרגיל. אשתו בינתיים, התייאשה ועשתה סלט מלפפונים עם יוגורט. גב' אמקור, כמו שקורה אצל נשים חכמות, החליטה במקום לצעוק עליו, לפתור את הבעיה. "ת'שמע", היא אמרה לו, "אולי במקום סחר חליפין, תחליטו על אמצעי תשלום אחיד?" כך בא הכסף לעולם ולמר אמקור הפסיק לכאוב הגב.

 

                                                                       ***

 

מאז עברו כמה שנים וכמו כל רעיון נשי משובח, גם רעיון הכסף השתנה. במקום שהכסף יהיה אמצעי תשלום, הוא הפך מטרה נכספת [תרתי משמע]. בשנות התשעים של המאה הקודמת [המאה העשרים] נוצר מצב שבו אנשים משתמשים בכסף רק כדי לעשות עוד כסף ולא מייצרים כלום. בתחילת המאה ההיא נהגו בעלי ממון להשקיע במפעלים, בנדל"ן, בחקלאות וכיו"ב. הימים ההם חלפו לבלי שוב. היום, לדוגמא, יש כאלו שלוקחים הלוואה מבנק יפני בריבית נמוכה ו"משקיעים" אותו בבנק ישראל בריבית גבוהה. לכסף שעובר ידיים במורה כזו אין שום ערך מוסף, הוא רק מייצר עוד כסף. היו זמנים שהעשירים הגדולים היו צריכים לייצר משהו כדי להרוויח וכך סיפקו עבודה לפועלים. היום אם הם מחליטים להקים מפעל הם עושים את זה בשביל הכיף לא בשביל הכסף.

 

נוצר מקצוע חדש שבו אנשים שמתמחים בלעשות כסף בלי לייצר שום דבר. מבחינה חברתית האנשים האלו מיותרים, הם לא תורמים כלום לחברה. מבחינה מעשית הם הכי עשירים וכמו כל מקצוע משתלם, גם המקצוע הזה מושך אליו את הכי מוכשרים.

 

הכל בגלל הכסף. אז כדאי לחזור לימים של מקררים על הגב? אני מעדיף פתרונות יותר מתוחכמים.  כסף כשלעצמו הוא לא דבר גרוע, כמו שאופנוע הוא לא רכב מסוכן. הכל שאלה של שימוש. בידיים לא מתאימות - כל דבר מתקלקל.

 

הכותב הוא חבר ביסו"ד במפלגת העבודה ויו"ר הוועדה לאיכות הסביבה של המועצה המקומית ראש-פינה

 

המאמר  פורסם לראשונה ברפרטו"אר, עיתון ראש-פינה והסביבה

 


ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט