לא לצבא שכירים - השירות בצה"ל צריך לנבוע ממיניעים סולידריים-ציוניים ולא מרמת השכר שתשולם לחיילים

לא לצבא שכירים

מאת יואל מרשק, 1.8.2007

 

השירות בצה"ל צריך לנבוע ממיניעים סולידריים-ציוניים ולא מרמת השכר שתשולם לחיילים

 

25% מהחייבים בגיוס לצה"ל לא מתגייסים והקולות העולים מנגד קוראים לשלם כסף למי שכן מתגייס, למנוע זכויות (לימודים, משכנתאות, רשיון רכב) ממי שלא מתגייס, ובעקיפין להפוך את הצבא לצבא מקצועי של חיילים מקבלי משכורות ובדרך זו לשנות את מהותו של צה"ל כצבא העם.

 

אסור לתת לדברים כאלה להתרחש. הצבא הוא לא רק כור היתוך, הוא גם מכשיר למוביליות חברתית. כאשר יותר ויותר צעירים מרגישים היום עצמם נידחים, נעזבים, מוזנחים, מופקרים, חסרי סיכוי, באין הזדמנות שווה, ההצעה לחסל את המכשיר העיקרי המהווה "מעלית" לחברה הישראלית – איננה מתקבלת על הדעת.

באם המניע לגיוס יהיה רק גובה המשכורת ולא הרעיון שיש בו ציונות, זהות יהודית ואהבת המולדת אזי גם על צה"ל יחולו כללי השוק: בזמן גיאות במשק יתגייסו רק הבינוניים, שהרי בחוץ, אנשים מוכשרים יוכלו להרוויח יותר. כי כמה ישלם הצבא? מקסימום כמו למורה מתחיל.

 

ואולם, הסיבה העיקרית לקיום שירות צבאי חובה ולשימור צה"ל כצבא העם, היא משום שבמציאות שלנו השירות הצבאי כרוך לצערנו בסכנת נפשות וזו צריכה להתחלק על הכל, למעט מי שניפסל מסיבות גופניות. על אלה למלא חובתם במסגרת שירות לאומי.

***

אנו חיים במציאות של שליטה על עם זר. שטחי הקרקע הנרחבים, המופקדים בידינו, צריכים להוות כפיקדון למו"מ לשלום ולא למימוש שאיפות נדל"ניות. לאורך זמן הכיבוש משחית ומחליד את העוסקים בו בצבא. אנו זקוקים לצבא הומאני.

הפתרון מצוי במערכות החינוך. טוב עושה הצבא העוסק גם בשליחות חברתית ומקדם בעזרת מורות חיילות ובעזרת הנח"ל נושאים שמערכת החינוך פסחה עליהם במשך שנים. בטחון לאומי כולל לא רק צבא, אלא את המבט והעשייה בחברה הישראלית החל מחינוך, שירותי רווחה לחיילים ממשפחות קשות גורל ועיירות פיתוח, כמו העיר שדרות בעת האחרונה.

 

אנו צריכים להציב על סדר היום בתנועה הקיבוצית את עבודת ההסברה והשיכנוע בצורך בגיוס לצה"ל, בעיקר במקומות בהם רמת הגיוס היא 50% בלבד. נחנך לשירות בצה"ל לא בגלל הכסף ולא בגלל סנקציות, אלא מתוך הכרה ש"עם אחד זה גיוס אחד".

 בכל העולם תפקיד המ"מ לנווט אל יעד האויב, בישראל תפקיד המ"מ לנווט גם את לבבות חייליו הבאים מכל ארצות העלייה אל המולדת להבינה, לקבלה ולהתגאות בה. אנו חייבים להגיע לבני יב' בעיר ובכפר, ליצור את חווית גילוי המולדת עוד טרם גיוסם, לייצר רוח גבית לאומית למתגייס, במדינה החייבת לשאת באחריות לגורלו ולעורף משפחתו ולא מאפשרת לחצי עם להתגייס ולחוש פראייר.

 

בני הקיבוצים מובילים באחוזי הגיוס ומשמשים דוגמא אישית זה נותן לנו את התוקף לתבוע ולחנך את הצעירים  במדינה להתגייס, לצמצם את אחוז המשתמטים ולהחזיר את הבושה למי שהולך היום בראש זקוף ולא מתגייס לצה"ל מסיבות לא מוצדקות.

 

ארועים של המטה
מאמרים אחרונים
ידע לקיבוץ המתקדם
shitufi@tkz.co.il :ליאונרדו דה וינצ'י 13, 64733 | טל: 6925418 - 03 | פקס : 6925417 - 03 | דוא"ל
מופעל באמצעות מעוף, מגוון אפקט